  • ASUS ProArt P16-H7606WP-RJ192WS( 90NB15K1-M00E50 ) – AMD Ryzen AI 9 HX 370 – NVIDIA RTX 5070 8GB – 64GB LPDDR5X – 2TB M.2 NVMe – 16 inch OLED 3K 120Hz – Windows 11 ROG BAG
ASUS ProArt P16-H7606WP-RJ192WS( 90NB15K1-M00E50 ) Processor AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 (12C/24T, up to 5.1GHz) | 50 TOPS NPU Graphics (Discrete) NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8GB GDDR7) Neural Processor AMD XDNA™ NPU (Up to 50 TOPS for AI Workloads) Memory 64GB LPDDR5X on board (Ultimate workstation capacity) Storage 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD (Extra M.2 slot available) Display 16.0″ 4K (3840 x 2400) OLED Touch, 16:10, 500nits HDR Peak Color Accuracy 100% DCI-P3, PANTONE Validated, Stylus Support Wireless Wi-Fi 7 (802.11be) Triple band Bluetooth® 5.4 I/O Ports 1x USB 4.0 (40Gbps), 1x USB-C 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1, SD Express 7.0 Reader Special Features ASUS DialPad (Integrated in Touchpad), Microsoft Pluton Security Audio Harman/Kardon Premium, Smart Amp & AI Noise Canceling Camera FHD camera with IR (Windows Hello support) Battery & Power 90WHrs, 4-cell Li-ion | 200W AC Adapter Software Bundle 3-Month Adobe Creative Cloud  1-Year Microsoft 365 Personal Weight & Build 1.85 kg (4.08 lbs) | All-Aluminum | Nano Black Included in Box ASUS ProArt Backpack Part Number 90NB15K1-M008B0 Warranty Note Register within 90 days at eg.asus.click/pwe to activate warranty