ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ017W Part No 90NB10J1-M013N0 Model Name X1504VA-NJ017W EAN Code 4711387510483 UPC Code 197105510487 WEEE 1.5 BASE UNIT VSNB10J1-BU2000 Marketing Name ASUS Vivobook 15 Operating System Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business Office 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. LCD cover-material Plastic LCD cover-color Quiet Blue Top case-material Plastic Top case-color Quiet Blue Keyboard color Black Bottom case-material Plastic Bottom case-color Quiet Blue Military grade US MIL-STD 810H military-grade standard Touch Panel Non-touch screen Panel Size 15.6-inch Resolution FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio LED Backlit Unit LED Backlit Refresh rate 60Hz refresh rate Brightness 250nits Color gamut 45% NTSC color gamut Glare Anti-glare display TÜV Rheinland-certified TÜV Rheinland-certified Screen-to-body ratio 84% Processor Intel Core i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads) Chipset N/A Discrete/Share Share Intergrated GPU Intel UHD Graphics Disclaimer for Intel Iris Xe Intel Iris Xᵉ Graphics is only available in models with Intel® Core™ i5/i7/i9 processors and dual-channel memory. VRAM N/A Expansion Slot(includes used) 1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 On board memory 8GB DDR4 on board Total System Memory DDR4 8GB Disclaimer for memory *Dual-channel memory support requires at least one SO-DIMM module. Storage 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD Front-facing camera 720p HD camera ; With privacy shutter Wireless Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) Touchpad Precision touchpad FingerPrint N/A I/O ports 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in Audio SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone Voice control with Cortana voice-recognition support AC Adapter ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal Battery 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Replaceable Battery No Keyboard type Chiclet Keyboard Dimension (WxHxD) 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16″ x 9.15″ x 0.70″ ~ 0.70″) Weight (with Battery) 1.70 kg (3.75 lbs) Weight (without Battery) 1.50 kg (3.31 lbs) Antivirus McAfee 30 days free trial Security McAfee 30 days free trial McAfee BIOS Booting User Password Protection BIOS setup user password Trusted Platform Module (Firmware TPM) MyASUS feature System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update AI Noise Canceling Built-in Apps MyASUS ScreenXpert GlideX Adobe Creative Cloud Hard Bundle One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2024. Reparability Index (for France) 8.4