  • Godox QT1200IIIM Studio Flash
Godox QT1200IIIM Studio Flash
Built for speed, the QT1200IIIM Flash Head from Godox is a 5600K daylight-balanced flash source with sophisticated features and advanced technology. The head features 0.01-0.9 sec recycling with flash durations as short as 1/23,400 sec. The QT1200IIIM offers power that’s variable from 1/256 to full power, while the 40W LED modeling light’s output is variable as well. Settings are accessed via rear panel push buttons and displayed on the easy-to-read LCD screen. The head has several flash modes for performance options. Ideal for most shooting situations, Stable Color Temperature mode prioritizes precise 5600K color rendition. High-Speed mode favors short flash durations for ultra-sharp capture of peak action in sports or for creative studio work like freezing splashes or water droplets. The QT1200IIIM also supports High-Speed Sync enabling the use of shutter speeds as short as 1/8000 sec allowing you to use wider apertures and other creative effects.The QT1200IIIM has built-in 2.4 GHz 32-channel wireless X technology. Using an optional X1, X2, or XPro transmitter, you can control selection of HSS and High-Speed modes, modeling light modes, remote triggering, and more at distances up to 164′. The head also has S1/S2 slave triggering that makes it easy to work cameras that employ pre-flash. Additionally, the QT1200IIIM has a Bowens front accessory mount, allowing it to use Godox modifiers as well as accessories from the many manufacturers that use this system.FeaturesFast recycling lets you fire up to 20 images per second and short flash durations make sure you freeze action without missing the peak momentCompatible with select Godox transmitters for controlling the head’s power, modeling light, triggering, and morePower can be adjusted from 1/256 to 1/1Built-in S1 and S2 slave trigger modesSpecificationItem Type1x MonolightIncludes Flash TubeYesIncluded Storage CaseNoPower Range1200 WsPower ControlYesRecycle Time0.01 to 0.9 SecTTL MeteringNoModeling Light40 W LED Built-InWireless Remote Control TypeRadio/RF Receiver Built-InSync Speed1/8000 Sec (High-Speed)Power SourceAC Power (Cable Included)Inputs/Outputs1x IEC Female Power Input (100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz)Fixture Mounting1x 5/8″ ReceiverWeight9.39 lb / 4.26 kgPackage Weight12.37 lbBox Dimensions (LxWxH)22.7 x 8.8 x 7.9″Package Includes1 x  QT1200IIIM Flash Head1 x  Flash Tube1 x  Glass Protection Cover1 x  Light Cover1 x  Power Cord
Strobe Lighting
Strobe Lighting
  • Nicefoto LB-01 Li-ion Battery for N Series Flash 480A, 680A, 400, 600, HB-1000BII
  • Fotoconic 7" to 11" Soft White Diffuser Sock for Standard Reflector
  • Godox XProP TTL Wireless Flash Trigger for Pentax Cameras
  • Fotoconic 18cm Diffuser Sock Set for 7" Standard Reflector (Red/Yellow/Blue/Brown/Green/White)
  • Godox Flash Tube for QT800 / QT1200 / Quicker 800 / Quicker 1200 / QT1200II / QT800II
  • Godox FT-16 Wireless Flash Trigger
  • Godox WB26 Lithium Battery
  • Godox 360WS Bare Bulb Flash Tube for Witstro AD-360
  • Nicefoto LB-C01 Battery Charger for 12V-6600mAh Battery