  • ASUS ROG PG27UCDM – 27 inch, 4K UHD, QD‑OLED, 240Hz Gaming Monitor
DisplayWidget Center allows users to easily access OLED Care Pro functions and adjust monitor settings using a mouse. Dolby Vision® support, VESA DisplayHDR™ 400 True Black compliance, 99% DCI-P3 gamut, true 10-bit color, and Delta E < 2 color difference for astonishing HDR performance. Also making it the monitor perfect for photo and video editing. Extensive connectivity options include DisplayPort™ 2.1a UHBR20 with full 80Gbps bandwidth, USB-C® (90W PD), HDMI® 2.1, and a tripod socket. New ASUS OLED Care Pro functions with Neo Proximity Sensor that precisely detects when the user is away, switching to a black screen to reduce the risk of burn-in. OLED Anti-Flicker 2.0 technology includes a new luminance compensation algorithm that reduces flicker by 20% compared to previous-gen panels, ensuring comfortable viewing. Latest 4th-gen QD-OLED technology delivers sharper imagery and crystal-clear text, a longer lifespan over previous-gen OLEDs. 26.5-inch 4K (3840 x 2160) QD-OLED gaming monitor with 240Hz refresh rate and 0.03ms response time.